środa, 24 lutego 2016

CZY W PRZYSZŁOŚCI BĘDZIEMY BEZROBOTNI?


ERA BEZROBOCIA
Nieuniknione jest, że w przyszłości większość zawodów będą wykonywać roboty i sztuczne inteligencje. Człowiek od bardzo dawnych dziejów zostaje zastępowany przez co róż to nowe narzędzia pracy. Czy to oznacza, że zostaniemy skazani na bezrobocie i zginiemy z głodu? Otóż nie. Historia trochę inaczej się potoczy.
W filmach science-fiction ludzie są wykorzystywani przez roboty do prac fizycznych, lub jako źródło energii. Po pierwsze, istnieje szereg znacznie wydajniejszych źródeł energii od energii produkowanej przez człowieka. Coś takiego nigdy nie będzie miało miejsca, ponieważ jest to ekonomicznie nieopłacalne. 
Po drugie człowiek już od dawna jest zastępowany przez wydajniejsze „systemy robocze”, począwszy od pierwszych zwierząt pociągowych, poprzez maszyny parowe, później - wydajne silniki spalinowe, teraz - skomplikowane roboty przemysłowe. Natomiast w przyszłości człowiek zostanie zastąpiony  znacznie doskonalszymi robotami przemysłowymi, wspartymi sztuczną inteligencją. Taki robot wykona zadanie z dużo większą precyzją, w szybszym czasie i o mniejszym koszcie. 

ZAWODY UMYSŁOWE
Zastępowanie człowieka w pracach fizycznych, to jedno.  W drugim etapie będzie zastępowanie ludzi w pracach umysłowych. Zastąpione zostaną zawody takie jak lekarze, urzędnicy, czy prawnicy. Choroby będą diagnozowane znacznie szybciej, a diagnoza będzie postawiona ze 100% precyzją. Cyber-urzędnicy, będą dokładniej wykonywać swoje prace administracyjne, a przepływ informacji pomiędzy jednostkami będzie odbywał się w czasie rzeczywistym. Prawnicy wypełnią swoje obowiązki zgodnie z prawem i nie pokuszą się o żadną łapówkę. Pomyślmy, że w przyszłości każde nasze zlecenie, czy to u lekarza, czy w urzędzie zostaje wykonane tu i teraz i nie będziemy musieli się przepychać w kolejkach i marnować na to czasu.

POCZĄTKI ROZWOJU I JEGO NASTĘPSTWA
Człowiek praktycznie od zawsze zajmuje się ułatwianiem sobie życia. Już w epoce kamienia łupanego, żeby pozyskać zawartość orzecha, rozłupywaliśmy kamieniem skorupę. A podczas oprawiania skóry, lub porcjowania mięsa używaliśmy ostrych krawędzi krzemienia. Od tamtych czasów życie człowieka było co raz łatwiejsze człowiek stawał się mądrzejszy, jego mózg co raz bardziej rozwinięty. Następnie władanie ogniem dało wielką przewagę, ponieważ dostarczyło to większe ilości kalorii dla mózgu. Człowiek już nie musiał spędzać większości czasu na jedzeniu i polowaniu, a czas mógł poświecić na rozwój. I tak po dziś dzień ludzie wynajdują nowe wynalazki, które w większości czynności nas wyręczają i polepszają nasze życie.
Już teraz biologiczna ewolucja człowieka nie nadąża za postępem technicznym. Ponieważ jak wiadomo, ewolucja następuje na przełomie tysięcy, a nawet milionów lat (wtedy jest zauważalna). Natomiast sam postęp technologiczny jest widoczny na przełomie dziesięcioleci, lub szybciej - na przełomie lat. To nie wszystko, bo ten postęp jest co raz szybszy, a to ze względu na fakt, ze każdy nowy wynalazek przyspiesza pojawienie się następnego. 

Musimy się przyzwyczaić do ciągłego postępu i, że w przyszłości każde nasze polecenie zostanie w wykonane, przez nasze wynalazki – chmarę robotów, czy może zaawansowaną sztuczną inteligencję. Gdy jak już pisałem we wcześniejszym artykule, energia będzie darmowa już nic nie będzie nas ograniczało. Człowiek będzie musiał odstawić pracę na bok i zająć się rozrywką, oraz własnym rozwojem.

CZŁOWIEK PRZYSZŁOŚCI 
Aby w przyszłości za tym wszystkim nadążyć człowiek nie może liczyć na naturalną ewolucję, gdyż ona zostanie daleko w tyle. Będziemy musieli sami się udoskonalać.
W momencie gdy roboty odrobią za nas część pracy, będziemy mieli  pod dostatkiem wolnego czasu. Wtedy ten wolny czas poświęcimy na własne doskonalenie. Udoskonalimy własny mózg o wydajniejsze i dodatkowe obszary pamięci. Nasze oczy, które będą widziały w nocy, oraz potrafiły zaobserwować skalę mikro i makro. Nasze mięśnie, będą zastąpione syntetycznymi mięśniami – potrafiące znacznie więcej i nie będą się męczyły. 
Gdy człowiek 2.0 będzie już na tyle udoskonalony, ze całą wiedzę przyjmie w postaci jednego pliku i nauczy się korzystania z niej, prace fizyczne i nadzór nad nimi będzie sprawowany przez roboty, wtedy czas życia człowieka stanie się nieograniczony. W tym momencie osiągniemy swój ostateczny cel. Człowiek będzie mógł poświecić się samym przyjemnością. Zaczynając od hobby, wirtualnej rozrywki, czy turystyki kosmicznej. 

To wszystko nie będzie oznaczało, że będziemy bezrobotnymi ludźmi nie mającymi celu – „tylko ludzie głupi potrafią się nudzić”. Będziemy nastawieni  na samodoskonalenie i życie w dostatku. Nastąpi kolejna era w ludzkości, w której człowiek będzie przemierzał wszechświat wraz ze sztuczną inteligencją przy boku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz