środa, 16 grudnia 2015

NIEWYCZERPALNE ŹRÓDŁO ENERGII


Energia
Współcześnie ludzkość zużywa potężne zasoby energii, co spowodowane jest przez rozwój gospodarki państw i stale rozwijające się technologie. Na pobór energii oczywiście ma wpływ ciągle wzrastająca liczba ludności na świecie. W chwili obecnej zużycie energii wynosi około 12928,4 Mtoe (tona oleju ekwiwalentnego). Liczby nie kłamią, trzeba przyznać, że jest to niezły wynik, ale zapotrzebowanie na energię i jej produkcję rośnie w  tempie wykładniczym.
Za parę dziesięcioleci staniemy na skraju kryzysu, zapotrzebowanie może stać się większe od produkcji, wliczając w to energie odnawialną, surowce naturalne i energię jądrową. Kończące się źródła ropy oraz węgla, wyglądają niepokojąco, a ciągłe wojny polityczne w tym temacie również nie wyglądają najlepiej. Energia ze źródeł odnawialnych, na chwile obecną jest dobrym wyjściem, ale dla wiatraków i paneli słonecznych potrzeba dużej powierzchni, co w przyszłości może się stać towarem deficytowym. Nie chodzi o przeludnienie ziemi i o brak miejsca na planecie, ale o życie w symbiozie i zachowanie trochę przestrzeni dla natury.

Elektrownie atomowe mogą stać się dobrą alternatywą, nieduża powierzchnia, przy dużej sprawności. Problemem w tym wypadku mogą stać się odpady i niebezpieczeństwo skażenia radioaktywnością. Aczkolwiek technologia ta jest wciąż rozwijana i staje się coraz bezpieczniejsza, więc może stać się czymś użytecznym. W przypadku odpadów, w przyszłości również dobrym sposobem na pozbycie się radioaktywnych śmieci może stać się (i nie chodzi tu o zatapianie tego na dnie oceanów) spalanie ich na słońcu. Ot tak wyślemy na słońce rakietę z radioaktywnymi śmieciami, a olbrzymia temperatura i  zachodzące tam procesy zrobią swoje.

I tu pojawiają się słowa klucze „procesy na słońcu”. Dlaczego by nie wykorzystać „procesów”, które zachodzą na słońcu, ale w kontrolowanych warunkach i to jeszcze na Ziemi?

To już się dzieje
W przyszłości ratunkiem dla wszystkich może stać się energia fuzyjna. Dotychczas sprawność elektrowni fuzyjnej była na minusie, ale już dziś zaangażowanie w technologie fuzyjne jest co raz większe. Ciągłe badania w tym temacie przynoszą same dobre wieści. Tak się właśnie stało w  instytucie fizyki plazmowej Maxa Plancka, przeprowadzono tam reakcję wytworzenia pierwszej plazmy. Dzięki zastosowaniu mikrofal rozgrzano tam Hel do 1 miliona stopni Celsjusza, który był utrzymywany w polu magnetycznym. Stawiamy pierwsze kroki w drodze ku nieskończonej i taniej energii, ale żeby w plazmie uzyskać syntezę termojądrową potrzeba aż 100 milionów stopni C. Wtedy to lekkie jądra atomowe Wodoru połączą się w jedno cięższe, dzięki czemu powstanie cięższy hel, oraz dodatkowy neutron i najważniejsze energia.

Ilość energii jaką będziemy mogli uzyskać z jednego litra wody, ma dać tyle energii ile 317 milionów litrów ropy. Wyniki są niesamowite i skłaniają do rozmyśleń…  Taki jeden mały reaktor, będzie wystarczający dla największych miast świata. Spokojnie je zasili, a przede wszystkim nie zanieczyści.
 


Wspominamy tu o wielkich miastach, które są bardzo „energożerne”. Dlatego kolejnym punktem, który będzie również potrzebował masy energii , są statki kosmiczne. …Chcemy podbijać wszechświat nie mając porządnej bateryjki... Za parę lat, technologia reaktorów fuzyjnych posunie się tak na przód, że będzie można umieścić ją na pokładzie statku kosmicznego. Coś jak pierwsze maszyny parowe, które stały się pierwszymi silnikami napędzającymi pojazdy. Podobnie stanie się z reaktorem, będzie na tyle bezpieczny i opłacalny, że będziemy mogli przemierzać bezkresy kosmosu,  a co kilkaset lat staniemy na kosmicznej stacji paliw po szklankę wody do zasilenia naszego statku. 

Miniaturyzacja
Postęp technologiczny, to również miniaturyzacja otaczającej nas technologii. Po co zajmować cały pokój komputerem, skoro można go nosić w kieszeni? Właśnie! Przyszłość okaże się dużo bardziej kolorowa. Taki reaktor wielkości 1cm^2 wiadomo, ze przyczyn fizycznych nie wytworzy tak dużo energii jak wielki kolos zasilający całe miasta. To jednak wystarczy dla naszych urządzeń, których używamy na co dzień, takich jak smartfony, czy komputery.

Oczywiście są jeszcze samochody! W przyszłości nie będzie czegoś takiego jak „tankowanie”. Samochód w czasie produkcji zostanie wyposażony w OGNIWO FUZYJNE, które starczy nam na cały okres użytkowania samochodu. W zastępstwie samochodu, jak i częścią nas samych zostanie egzoszkielet, który również zostanie wyposażony w OGNIWO FUZYJNE. Młodzi ludzie, ale przede wszystkim starzejące się społeczeństwo zostanie udoskonalone w cyber-szkielet. Dzięki czemu będziemy mogli się sprawniej poruszać i nie tracić siły. Jako, że sam szkielet będzie „nami”, nie będzie mowy o zabraknięciu energii. Dlatego zostanie wyposażony w dwa alternatywne ogniwa, a zasoby wodoru będą pozyskiwane z otaczającego nas powietrza. Przyszłość wygląda bardzo obiecująco, tym bardziej w erze tak wielkiego postępu technologicznego.

Więcej o egzoszkieletach w kolejnych wpisach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz